Body drag


Body drag to jeden z najczęściej wykonywanych tricków tzw. starej szkoły. Polega on na zejściu obiema stopami do wody na nawietrzną stronę deski płynącej w ślizgu, a następnie powrócenie na nią bez wychodzenia deski ze ślizgu. Dobrze wykonany bodydrag może trwać nawet kilkanaście sekund. Jest to jeden z bardziej widowiskowych tricków, a jednocześnie dość łatwy do nauczenia.
Ustawienie sprzętu

Przygotowując się do nauki tego manewru wybierz szerszą i stabilną deskę, raczej dłuższą niż krótszą, o niezbyt dużym uniesieniu dziobu. Poprawi to kontrolę nad zestawem, powrót na deskę oraz utrzymanie ślizgu. Jeśli posiadasz deskę mieczową, na czas nauki tego manewru wyjmij miecz. To czy deska będzie miała 3 czy 4 strapsy, na osi czy też na burtach, nie ma tutaj znaczenia. Przyda się natomiast ochraniacz na dziób deski i na maszt (pod bomem). Trapez najlepiej wysoki (wave’owy), aby nie zahaczał łatwo o wodę podczas wykonywania tricku. Lepiej nie używaj butów podczas wykonywania body drag’a, szczególnie takich pod kostkę, siła wody może ściągnąć buty ze stopy. Również same board szorty nie są dobrym pomysłem, szczególnie jeżeli nie masz kompletnie żadnego ubioru prócz szortów 🙂

Znajdź płaską, nie za płytką przestrzeń wody i trenuj przy wietrze od 4 do 6B. Przy nieuniknionych na początku katapultach, nigdy nie puszczaj bomu i staraj się nie dopuszczać do uderzenia masztem o dziób deski. Jeżeli katapultuje Cię z dużą siłą, raczej skieruj maszt na stronę zawietrzną dziobu (jeśli w ogóle jesteś w stanie coś zrobić) prostując przednią rękę i mocno wybierając żagiel tylną ręką (podobnie jak w speedloopie).

Wysokość bomu ustaw nieco wyżej niż standardowo, ponad linią barków. Takie ustawienie ułatwia wejście w ślizg i pomaga zawiesić  się na bomie, co ułatwia utrzymanie się poza deską.

Wykonanie
Płynąc półwiatrem, utrzymuj dobrą prędkość i pełny ślizg. Wyczep się z trapezu i odpadnij do baksztagu. Ugnij mocno ramiona i zwieś cały ciężar na bomie. Dłonie powinny trzymać bom nachwytem. Utrzymuj głowę nad bomem, naciskając na przednią rękę włóż przednią nogę do wody nie za blisko burty. Nie wskakuj do wody!
bd01
Następnie włóż do wody tylną nogę tak, aby znalazła się w pozycji pośredniej z boku i z tyłu deski (nigdy nie za rufą). Cały czas utrzymuj mocno ugiętą przednią rękę na bomie, oraz wyprostowane nogi. Nie dopuszczaj do zbyt mocnego wybrania żagla, bo polecisz do przodu „na katapę”. Nie pozwól także, aby Twoje ciało znalazło się za rufą deski.
bd02
Po wodzie mają się ciągnąć tylko końcówki nóg. Im mniejsze zanurzenie tym mniejszy opór na wodzie i tym dłuższy będziesz mógł wykonać body drag bez utraty prędkości. Staraj się także nie dopuścić do zamoczenia trapezu, bo zadziała jak kotwica. Należy pamiętać, aby do wody wchodzić delikatnie, a nie gwałtownie. Cały moment wchodzenia do wody musisz kontrolować przez domykanie lub odpuszczanie żagla. Jeżeli zbyt mocno się zanurzysz wówczas należy żagiel domknąć, a jeżeli żagiel zbyt mocno ciągnie to lekko odpuścić.
bd04
Jeśli poczujesz, że deska zwalnia, to znak, że pora wracać. Moment powrotu na deskę należy zacząć od lekkiego podciągnięcia się na bomie i domknięcia żagla. Najpierw postaw tylną stopę na desce, najlepiej przed tylnym strapsem (podobnie jak przy starcie z wody), lub od razu w strapie.
bd07
Po złapaniu kontaktu z deską pochyl się do przodu i postaw przednią nogę na desce, starając się cały czas utrzymywać ślizg.
bd09
Włóż nogi w strapy, stabilizacja zestawu i body drag zrobiony.
Typowe problemy:
Problem
Przyczyna Rozwiązanie
po zejściu do wody deska zatrzymuje się niewystarczająca prędkość lub wyluzowanie żagla, zbyt niska pozycja, przednia ręka ustawiona zbyt blisko masztu, zanurzona zbyt duża powierzchnia ciała, zbyt słaby wiatr, za duża fala, zbyt energiczne wejście do wody ugnij ręce i mocno pociągnij tylną ręką pracujący żagiel rogiem szotowym w stronę pokładu lub wody po zawietrznej, jednocześnie podciągając się i utrzymując nacisk przedniej ręki na bom, utrzymuj głowę nad bomem
po włożeniu przedniej nogi do wody wyciąga Cię na katapultę zbyt wysoka pozycja, ciało ułożone z boku deski, przednia ręka ustawiona zbyt daleko masztu (wyprostowana), zbyt mocno wybrany żagiel, zbyt mało zanurzone nogi utrzymuj niską pozycję, utrzymuj nacisk na bom i ugięte ręce, nie staraj się wstawać, ustaw ciało w pozycji pośredniej z boku i z tyłu deski, kontroluj optymalne wybranie żagla
deska za bardzo odpada z wiatrem brak kontroli nad zestawem w wodzie utrzymuj ramiona ugięte i łokcie skierowane w dół

Błędy: Wyprostowanie rąk – brak kontroli, za mocne domknięcie żagla – przeciągnięcie na zawietrzną

Błędy: Przednia noga włożona do wody zbyt blisko deski – obrót na plecy, wyprostowanie rąk – brak kontroli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *