Vulcano (vulcan) jest wyjściowym trickiem w nowoczesnym freestylu. Trick polega na obróceniu deski w powietrzu o 180 stopni z wiatrem. Trick ten określany jest także jako zwrot przez rufę w powietrzu – air gybe.
Ustawienie sprzętu, przygotowanie
Bardzo ważne jest dopasowanie strapsów, zarówno ich wielkości jak i ustawienia na desce. Z tyłu zamontuj tylko jednego strapsa (na osi długiej deski), a przednie strapsy ustaw jak najbliżej osi deski. Takie ustawienie ułatwi ustanie tricku, ze względu na skoncentrowanie nacisku bliżej środka deski. Jeśli chodzi o rozmiar strapsów, jest to sprawa indywidualna. Jednak, aby spokojnie móc myśleć o skakaniu i obracaniu deski, musisz mieć pewność że nie wylecisz ze strapsów, jak i również że nie skręcisz sobie kostki. Dlatego stopa powinna być wsunięta dosyć głęboko i dobrze przylegać do strapsa.
Wysokość bomu ustaw tak, aby mieć pełną kontrolę nad żaglem w trakcie manewrów. W praktyce oznacza to ustawienie wyższe niż standardowo (powyżej linii barków), ale tak jak w przypadku strapów jest to indywidualne ustawienie każdego freestyle’ra.
Naukę vulcana zacznij od małych przygotowań na plaży. O ile początki nie zawsze są proste i przyjemne, to staraj się czerpać jak najwięcej przyjemności z każdej próby na wodzie. Freestyle to przede wszystkim świetna zabawa i z takim nastawieniem powinieneś iść na wodę. Częste upadki mogą stać się równie przyjemne jak ustawanie nowych tricków.
1.Wybicie
Płynąc na halsie (półwiatr lub delikatny baksztag) upewnij się, że stopy są głęboko wsunięte w strapsy. Rozpędź się i miej cały czas dobry ciąg na żaglu. Poszerz uchwyt dłoni na bomie tak, aby przednia ręka złapała bom jak najbliżej masztu.
Wypatrując niedużą falkę, ustaw ciało do pozycji pionowej i wyczep się z trapezu.
Tuż przed najechaniem na falkę ugnij nogi i wybij się, po przez delikatne wybranie żagla i naciśnięcie na tylną nogę. W początkach nauki lepiej wybijać się na małej falce. Wybicie z płaskiej wody nie jest proste, tak więc na początku dobrze z czasem zmniejszać wysokość skoku i fali.
Musisz pamiętać że mało ważne jest to jaką rotację wykonasz w powietrzu, lecz to jak deska po lądowaniu wejdzie w wodę. Najważniejsze jest to aby to deska która wchodzi dziobem do wody dała Ci odpowiednią rotację. Osiągniesz to tylko po przez odpowiednie ustawienie ciała i deski, a nie przez wysokość skoku.
2.Rotacja w powietrzu
Po wybiciu się, mocno obróć głowę w stronę noku i mocno podciągnij nogę tylną z jednoczesnym wyprostowaniem przedniej ręki. To bardzo ważny momęt, jeżeli wykonasz go poprawnie to drugą fazę vulcano masz za sobą, a deska wejdzie w wodę pod takim kątem jaki powinna.
3. Rotacja w wodzie
Jeżeli dobrze się wybiłeś, nie za wysoko, obróciłeś głowę w stronę noku bomu i wyprostowałeś przednią rękę to trzecia faza nie powinna przysporzyć Ci większego problemu.
Gdy dziób znajdzie się w wodzie zacznij przeciągać przednią ręką bom przed siebie po przez ugięcie przedniej ręki.
Kiedy deska w całości znajdzie się w wodzie przełóż starą tylną rękę na drugą stronę bomu i jednocześnie zacznij mocno naciskać na nową przednią rękę. Tuż po tym przełóż starą przednią rękę. Ciężar ciała utrzymuj na przedniej nodze.
Istnieją dwie metody przekładania rąk. Obie te metody są dopuszczalne i różnią się w niewielkim stopniu technicznie:
– ręka tylna na maszt
4.Stabilizacja
Jeżeli deska dalej płynie tyłem to poczekaj aż zwolni, ciężar ciała utrzymuj nad deską. W ten sposób unikniesz efektu zatopienia burt deski. Nie domykaj żagla od razu, staraj się utrzymywać słaby ciąg.
Takie ułożenie ciała sprawi, iż rufa deski lekko się zanurzy. Gdy się tak stanie wykorzystaj ten moment aby skierować dziób deski z wiatrem, ułatwi Ci to odpłynięcie na nowym halsie. Pozostaje przełożyć nogi do pozycji podstawowej i odpłynąć.
Błędy i wskazówki:
1. Lądowanie przy 90 stopniach.
Jak najbardziej normalna kolej rzeczy przy początkach nauki. Spowodowana jest błędami podczas wyskoku i braku rotacji tułowia. Musisz zwrócić uwagę na to, aby po wybiciu podciągnąć tylną nogę, wsadzić dziob deski do wody i pochylić się do środka obrotu. NIE CHODZI O TO, ABY SKAKAĆ WYSOKO! Za wysoki wyskok utrudni Ci w efekcie ustanie tricku.
2. Przy lądowaniu żagiel zostaje obok ciała po zawietrznej.
Bardzo często po obróceniu deski o 180 stopni żagiel znajduje się obok skaczącego. Uniemożliwia to dokończenie tricku. Wynika to ze złego ustawienia rąk. Zwróć uwagę, aby obracać żagiel jak najbliżej ciała. Jednak pamiętaj o tym że złe wybicie jest główną przyczyną problemów z lądowaniem. Pamiętaj o mocnym wyprostowaniu przedniej ręki podczas wybicia i obrocie głowy.
3. Zatopienie rufy i upadek na plecy.
Po wylądowaniu deska zamiast ładnie odjeżdżać topi się. Wynika to z niewłaściwego obciążenia nóg. Tylna noga przy lądowaniu musi być wyprostowana, a ciężar ciała przeniesiony na nogę przednią, podczas gdy sylwetka powinna być pochylona w kierunku masztu, pochylonego w tym momencie do przodu i na wiatr. Pomocna jest tutaj deska o kształcie i wyporności rufy, typowych dla nowoczesnych desek Freestyle.
Uda mi sie ta sztuka na desce Naisha Freeride 104l (244/64 cm) ? : )
Uda Ci się, ale będzie Ci znacznie ciężej niż na desce freestyle lub wave
Takiej chwilowo nie mam ale jak może sie udać na tej to zaczynam już sie przygotowywać mentalnie ; )