Speed loop


Speedloop (spinloop) to marzenie chyba każdego zaawansowanego miłośnika deski z żaglem. Dla większości, kolejny etap po opanowaniu rufy w ślizgu i prostych skoków na falkach. Salto do przodu na płaskiej wodzie lub niewielkiej fali potrafi zrobić niewiarygodne wrażenie na widzach. Czy pozostanie marzeniem, czy też stanie się rzeczywistością, zależy tylko od Twojej psychiki i w mniejszym procencie od umiejętności.

Ci, którzy skaczą loopa, zgodnie twierdzą, że jest banalnie prosty do nauczenia, zawodnicy, że jest to najłatwiejszy skok we Freestyle`u. Jeżeli potrafisz dobrze jeździć po prostej, umiesz wykonać zwykły skok na małej falce i spokojnie radzisz sobie na małym zestawie przy silniejszym wietrze, manewr pod względem technicznym jest w Twoim zasięgu.

Dlaczego barierą jest psychika? Otóż nikt nie lubi katap. A speedloop z charakterystyczną prawie poziomą rotacją, jest właśnie odmianą katapy, w której po wybiciu kierujesz deskę z wiatrem i odpadasz żaglem.

Sprzęt, warunki i nastawienie psychiczne

Idealny zestaw do nauki loopa, to żagiel od 4.0 do 5.0 (maks.5.8m) i deska 85-100l (maks. 110l), w zależności od masy windsurfera. Najlepiej, gdy jest to Twój ulubiony zestaw silnowiatrowy na którym dobrze się czujesz i dobrze go znasz. Lepsza przy obrotach jest deska krótsza, nieprzekraczająca 250cm. Bom zamocuj dość wysoko, strapsy ustaw głębokie, aby dobrze trzymały stopę. Na takim zestawie powinno się odczuwać dobre dożaglowanie, co ułatwia wybicie i przyśpiesza rotację. Optymalny wiatr to 5-7B i warunki side-shore, czyli wiatr wiejący z boku do fali. Najlepsza do nauki jest falka dłuższa, niewysoka, stromo zakończona, o wysokości nieprzekraczającej 1m.

Jeżeli pojawi się „ten dzień” musisz nastawić się bojowo: 100% optymizmu, 100% zaangażowania i 0% strachu.

… no to kręcimy …

Przygotowanie

Wsuń głębiej stopy w strapsy. Znajdź dobrą falę, kierując się zasadą, że lepsza jest mniejsza ale w baksztagu, niż większa w półwietrze. Nie próbuj kręcić loopa w bejdewindzie. Sprawdź czy masz dostatecznie dużo miejsca i woda jest głębsza niż 1m. Troszkę obniż pozycję, umiejscawiając ciężar ciała nad deską.

Rada: Jeśli płyniesz bardzo szybko, możesz delikatnie zwolnić, lecz pamiętaj że prędkość przyspiesza i w zasadzie ułatwia rotację. Zmniejsz prędkość do tego stopnia aby dobrze czuć zestaw i czuć się pewnie, ale musisz cały czas czuć dość spory ciąg na żaglu.

Wyczep się z trapezu. Przesuń tylną rękę wyraźnie bliżej noku bomu. Przednia ręka powinna znajdować się nie za blisko masztu.

Odbicie

Rada: Wybicie to najważniejsza faza speedloopa. Profesjonalni windsurferzy potrafią po wybiciu w powietrzu odpaść naprawdę znacząco przez co lądują na nogi często w pełnym ślizgu. Lecz Ty nie przejmuj się tym że pierwsze próby mogą ukończyć się lądowaniem na plecy. Zapewniam Cię że każdy przez to przechodzi.

Gdy będziesz się zbliżać do wyskoku odpadnij od wiatru. W baksztagu wyskocz i natychmiast przenieś ciężar ciała w kierunku dziobu deski, wyprostuj przednią rękę unosząc cały pędnik do góry, kierując przy tym maszt do przodu i na wiatr (podobnie jak przy klasycznym odpadaniu). Po oderwaniu deski od wody zdecydowanym ruchem podciągnij tylną stopę pod siebie (pięta do pośladków), uginając całą sylwetkę i obróć jednocześnie głowę w kierunku noku bomu. Po wybiciu deska powinna znaleźć się na kursie z wiatrem, a żagiel w półwietrze.

Rada: Na początku wystarczy jeżeli wybijesz się w baksztagu i domkniesz żagiel, gdy zaczniesz rozumieć ten trick (poczujesz jak zestaw rotuje), możesz zacząć trenować wszystkie elementy odpadnięcia po wyskoku. Nie wszystko naraz 😉

Rotacja

Rozpoczynając obrót skieruj wzrok do tyłu i mocno pociągnij tylną rękę, aby znalazła się przy uchu. Przednią, wyprostowaną ręką utrzymuj maszt prostopadle do kierunku wiatru. Płaszczyzna żagla powinna być lekko nachylona na nawietrzną (pochylenie na zawietrzną znacznie osłabi rotację!). Przez cały etap rotacji żagiel znajduje się niemal przy Tobie, a bom pod Twoją brodą. Lik dolny żagla powinien niemal stykać się z deską, a tylna stopa znajdować przy pośladku. Nie staraj się obracać deski stopami, a właściwym ułożeniem żagla! Cały czas utrzymuj mocno ugiętą tylną rękę. Obrót głowy w kierunku noku bomu zmieni położenie środka ciężkości Twojego ciała tak, że znajdzie się on bliżej noku bomu, co jeszcze lepiej wpłynie na obrót i zapobiegnie uderzeniu uchem o wodę. Odwrócenie wzroku wpłynie także na zmniejszenie lęku. Im bliżej noku trzymasz bom i im większa jest odległość Twojego ciała od masztu, tym obrót jest szybszy.

Rada: Właściwie sama rotacja to już formalność. Jeżeli deska ustawiona jest w baksztagu/fordewindzie, żagiel w półwietrze, sylwetka mocno skulona, dłoń cofniętej tylnej ręki przy uchu, przednia ręka wyprostowana i tylna stopa przy pośladkach, to rotacja przebiega szybko i sprawnie. Przez co ułatwia Ci lądowanie.

Lądowanie

Rada: Przygotuj się do uderzenia plecami o wodę – w początkach nauki tego manewru jest to niestety nieuniknione.

Wyprostuj oba ramiona i wyluzuj żagiel, aby zahamować rotację. Jeżeli twój skok nie był wysoki, to trzymaj pędnik cały czas domknięty. Tuż przed lądowaniem wyprostuj nogi i ugnij przednią rękę. Pozwoli Ci to przenieść sylwetkę bardziej w przód co ułatwi lądowanie na nogi. Zamortyzuj lądowanie poprzez ugięcie nóg, zwieś się na bomie i odpłyń.

Rada: Ciesz się każdą próbą loopa i każdym postępem, nawet najmniejszym.  Speed loop to świetna zabawa która nigdy się nie kończy.

 

Błędy i wskazówki

1. Gubienie deski, wyskakiwanie ze strapsów.

– powód: rozpoczęcie rotacji przed oderwaniem się deski od powierzchni wody, złe dopasowanie strapsów (za płytko, zbyt szeroki rozstaw strapsa, strapsy zbyt daleko na burtach), zbyt długa deska (uderzenie dziobem o wodę), niewłaściwe ułożenie żagla w stosunku do deski w powietrzu

– wskazówki: dopasuj sprzęt, upewnij się, że jesteś centralnie nad deską, zanim przejdziesz do rotacji upewnij się, że fin jest poza wodą, wyskakuj w baksztagu, przeczytaj uważnie fragment o „przygotowaniu” i „odbiciu”

2. Problemy z dokręceniem loopa, lądowanie na plecach

– powód: zbyt słabe i spóźnione wybranie żagla, zbyt słabe cofnięcie tylnej ręki, przy odpadaniu pochylanie żagla masztem z wiatrem, brak odwrócenia głowy w tył

– wskazówki: wyprostuj mocniej przednie ramię, skieruj maszt lekko na nawietrzną lub w półwietrze, odwróć głowę w tył, podciągnij tylnią stopę pod pośladki, przeczytaj uważnie fragment o „rotacji”

3. Wbijanie się dziobem w wodę

– powód: luzowanie żagla w powietrzu, prostowanie tylnej ręki i zginanie przedniej, spóźnione rozpoczęcie odpadania, rezygnacja w trakcie wykonywania loopa

– wskazówki: bądź konsekwentny i nie rezygnuj w trakcie manewru, nigdy nie puszczaj bomu, przeczytaj uważnie fragment o „rotacji”

4. Po wylądowaniu wyciąga Cię na katapę

– powód: brak wyluzowania żagla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *