Upwind 360


Upwind 360 to jeden z tricków tzw. starej szkoły Freestyle. Przypomina nieco carving 360, z tą różnicą że wykonuje się go pod wiatr. Manewr ten nie wymaga warunków ślizgowych, choć technicznie powinno się go wykonywać w ślizgu i strapach.

Warunki, ustawienie sprzętu, przygotowanie

Warunki do upwind 360 są prawie zawsze. Jeżeli masz szeroką i wyporną deskę to ćwicz w warunkach bezślizgowych z mniejszym bezkamberowym żaglem do 6.5m2. Jeżeli wiatr się wzmaga wybierz deskę szerszą i co bardzo ważne umieść strapy jak najbliżej osi deski. Koniecznie wybierz deskę z jednym strapem z tyłu.

Na początku zacznij od ćwiczenia na bardzo słabym wietrze (ok. 2 B), szerokiej wypornej desce i małym bezkamberowym żagielku. W miarę wzrostu umiejętności staraj się ćwiczyć w coraz mocniejszym wietrze i mniejszej desce.

Wykonanie w warunkach bezślizgowych

Płynąc półwiatrem zacznij ostrzyć po przez pochylenie pędnika do tyłu, wychylenie sylwetki w stronę wiatru i złapaniu tylną ręką za bom bliżej masztu. Jeżeli masz mało stabilną deskę przenieś przednią nogę przed maszt. Gdy deska ustawi się całkowicie pod wiatr, złap bom tylnią ręką bliżej noku i wepchnij żagiel pod wiatr (jak przy helitacku).

02_upwind_360

Gdy poczujesz że żagiel wypełni się wiatrem po drugiej stronie, przejdź obiema nogami za maszt w kierunku rufy. Przednia ręka wyprostowana tylna ugięta. Ciężar ciała na przedniej nodze. Sylwetka musi być lekko wychylona w stronę wiatru, a żagiel oddalony od ciała. Tylko w taki sposób będziesz mógł kontrolować napływ wiatru. Tylną ręką niejako wsuwasz żagiel pod pachę. Jednak musisz cały czas mieć lekki ciąg na tylnej ręce aby deska mogła dalej skręcać.

05_upwind_360

09_upwind_360

Gdy deska ustawi się w półwietrze, stanowczo naciśnij na tylną rękę jednocześnie przesuwając żagiel w stronę dziobu. Deska zacznie odpadać od wiatru.

12_upwind_360

Po chwili deska ustawi się w baksztagu, ugnij przednią rękę i mocno naciśnij na palce tylnej nogi.

13_upwind_360

Rufa deski lekko się zatopi, a wiatr zacznie generować ciąg po właściwej stronie żagla. Pozostaje wyostrzyć i ustabilizować zestaw.

Wykonanie w ślizgu

Upwind 360 w ślizgu wygląda podobnie. Jedyne co musisz zrobić to pozostać w strapach. Najważniejszy etap upwind 360 w ślizgu to moment ostrzenia. Najlepiej gdy będziesz się uczył na płaskiej wodzie. Żagiel musisz pochylić bardzo stanowczo do tyłu, jednocześnie naciskając na pięty stóp i ostrzyć dotąd aż deska przejdzie linię wiatru. To musi być naprawdę dynamiczne! Resztę skrętu wykonuje się podobnie jak na słabym wietrze, z tą różnicą że podczas przepychania żagla na właściwy hals musisz mocno zwiesić się na bomie i dociążyć rufę tylną nogą.

Rozpocznij od wypięcia się z trapezu i złapaniu bomu nachwytem. Płynąc półwiatrem, złap tylną ręką bliżej przedniej. Zaraz po tym dość dynamicznie skieruj żagiel w stronę rufy, naciśnij na pięty stóp, jednocześnie wychylając tułów w stronę wiatru. Im większy wykonujesz skręt pod wiatr tym mocniej kieruj żagiel w tył i prostuj tylnią nogę.
Gdy tylko deska zwolni i przejdzie linię wiatru, stanowczym ruchem wepchnij żagiel pod wiatr jednocześnie przenosząc ciężar ciała na palce. Przednia ręka mocno wyprostowana tylnia ugięta.

Gdy tylko poczujesz że listwy przeskoczą na drugą stronę poszerz uchwyt na bomie łapiąc tylną ręką bliżej noku bomu. Deska i żagiel ustawiają się w półwietrze.

Napływ wiatru kontroluj po przez lekkie wychylenie sylwetki na wiatr i ugięcie ręki tylniej. Gdy deska zacznie lekko odpadać od wiatru, zacznij kierować żagiel w kierunku dziobu. Prostuj tylną rękę, a uginaj przednią. W momencie gdy zaczniesz przepychać żagiel rogiem szotowym przez linię wiatru zwieś się na bomie i obciąż tylną nogą rufę deski. Ta powinna się zanurzyć wykonując ostatnie parę stopni skrętu. Stabilizacja zestawu i odpłynięcie.

Błędy

1. Zatopienie rufy podczas ostrzenia i upadek na plecy.

Naciśnięcie na pięty podczas przenoszenia żagla w stronę dziobu i na przeciwny hals, zbyt wczesne przeniesienie żagla podczas ostrzenia w stronę wiatru. Za mała deska, strapy ustawione po zewnętrznej stronie deski.

Tylko wtedy gdy deska przejdzie linię wiatru możesz przenieść żagiel tak aby wypełnił się wiatrem na przeciwnym halsie. Jeżeli zrobisz to za wcześnie żagiel za mało wypełni się wiatrem i deska w efekcie zamiast płynąć do przodu stanie w miejscu. Dalszy skręt stanie się niemożliwy i rufa deski się zatopi. Pamiętaj również o przeniesieniu ciężaru ciała z pięt na palce.

2. Brak rotacji deski podczas przepchnięcia żagla rogiem szotowym przez linię wiatru.

Zbyt wczesna próba przepchnięcia żagla, brak zwieszenia się na bomie i naciśnięcia tylną nogą na rufę deski.

Optymalnym momentem do przepchnięcia żagla rogiem szotowym przez linię wiatru jest wtedy gdy deska ustawi się w półwietrze bądź nawet lekko odpadnie. Równocześnie gdy przepychasz żagiel przez linię wiatru musisz pamiętać o mocnym dociśnięciu rufy. Gdy będziesz obracał się z żaglem deska niejako sama wykona ostatnią fazę skrętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *