Gecko


Gecko to bardzo widowiskowy trick. Przypomina on nieco poznany już Upwind 360. Polega na obróceniu deski, żagla i żeglarza o 360 stopni na wiatr, z jednoczesnym wynurzeniem wysoko ponad wodę rufy deski. Jest to jeden z trudniejszych tricków low wind freestylowych.

Przygotowanie

Aby wykonać gecko nie potrzebujesz jakiś specjalnych umiejętności. Jeżeli potrafisz pływać bezślizgowo w strapach i nie tracisz równowagi to możesz zacząć naukę gecko już teraz. Dobrze jeżeli wcześniej opanujesz tricki typu helitack i upwind 360.
Gecko można wykonać zarówno na płytkiej wodzie jak i na głębokiej. Najlepsza głębokość do gecko to ok. 1m. Koniecznie wybierz piaszczyste bądź mułowate dno, kamienie mogą uszkodzić deskę.

Sprzęt

Do nauki gecko należy wykorzystać żagiel bezkamberowy typu Freestyle lub wave o wielkości nie przekraczającej 6.0m2. Deskę wybierz raczej szerszą niż węższą i strapy umieść bliżej osi deski, ułatwi Ci to bezślizgowe płynięcie w strapach. Najlepiej niech to będzie deska typu Freestyle-wave, lub Freestyle o wyporności od 100 do 120l (w zależności od wagi windsurfera). Tylny strap ustaw możliwie luźno, zapewni ci to lepsze trzymanie nogi podczas rotacji deski.

Wykonanie

Płynąc półwiatrem włóż obie nogi w strapy. Mocno obciąż bom i przednią nogę, aby przeciwdziałać zatopieniu rufy i burty nawietrznej. Przygotuj się do tego, że będziesz musiał bardzo mocno nacisnąć na pięty stup i bom na stopę masztu. To wszystko musi dziać się niemal w jednym momencie, gdyż tylko w taki sposób będziesz w stanie zanurzyć dziób deski i podnieść rufę.

gecko02

Moment zatopienia burty nawietrznej najlepiej wykonywać bez większego ciągu na żaglu. Deska musi oprzeć się o dno delikatnie, bez gwałtownych ruchów. Pamiętaj aby w żadnym wypadku podczas zatapiania burty nie domykać mocno żagla.

Teraz gdy znajdujesz się na odpowiedniej głębokości mocno naciśnij na pięty stóp i na stopę masztu po przez bom. Jest to najważniejszy moment gecko, ale i najtrudniejszy. Gdy deska zacznie się wynurzać rufą ponad wodę, wyprostuj sylwetkę i po przez tylną nogę inicjuj dalszą rotację. Teraz to w dużej mierze tylna noga i ułożenie ciała powoduje rotację, jednak pamiętaj cały czas o mocnym nacisku na bom przednią ręką.

gecko03

Deska wynurza się rufą ponad powierzchnię wody, ciężar ciała w większości spoczywa na rękach, sylwetka wychylona w kierunku obrotu i na wiatr. Nie staraj kłaść się na żaglu, gdyż słaby wiatr cię nie utrzyma. Wiatr przydatny jest dopiero w momencie lądowania.

gecko05

Gdy deska osiągnie najwyższy możliwy punkt, poczujesz nagły wzrost mocy na żaglu. Dzieje się tak dlatego, że żagiel ustawił się prostopadle do lini wiatru i jest to najlepszy moment na opuszczenie rufy nad wodę. Mocno wyprostuj przednią rękę jednocześnie uginając tylna.

 gecko07

Gdy tylko rufa deski znajdzie się w wodzie zacznij prostować tylną ręką. Ciężar ciała jest już na palcach stóp i przeciwdziała zatopieniu burty zawietrznej.

gecko09

W miarę wynurzania się dziobu pozostaje przepchnąć żagiel rogiem szotowym przez linię wiatru. W tym celi ugnij przednią rękę i wyprostuj tylnią. Ciężar ciała przenieś na tylną nogę.

gecko11

Pozostaje złapać wiatr po właściwej stronie żagla i stabilizacja zestawu.

Błędy:

1. Deska nie chce zahaczyć dziobem o dno, przez co rufa deski nie wynurza się ponad powierzchnię wody.

Zbyt słabe naciśnięcie na pięty stóp, zła synchronizacja nacisku na pięty i stopę masztu po przez bom.

Ważna jest dobra synchronizacja naciskaniu na pięty i bom. Równocześnie mocno naciśnięcie na pięty (to musi być bardzo zdecydowany ruch) i na stopę masztu po przez bom spowoduje wynurzenie rufy i dalszą rotację deski. Częstą przyczyną tego błędu jest również zbyt mocne wybranie żagla ręką szotową.

2. Maszt upada do wody, a my za nim.

Za późne wepchnięcie żagla pod wiatr, domknięcie żagla przy zanurzaniu burty nawietrznej.

Pamiętaj że do gecko w początkowej fazie nie potrzebny jest silny wiatr. Nie staraj się podczas wynurzania rufy ponad wodę domykać żagla. Trick jaki wtedy uda Ci się zrobić, będzie przypominał bardziej Speed loop’a, aniżeli gecko.

3. Upadek na żagiel.

Położenie się na żaglu, zbyt słaby wiatr.

Gecko najlepiej wykonywać w warunkach 3-4 bofortów. Trochę mocniejszy wiatr pomoże wam w razie zbyt mocnego położenia się na żaglu. Jednak, gdy nacisk będzie zbyt duży i to nie pomoże. Pamiętaj o naprawdę mocnym naciskaniu przez bom na stopę masztu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *