Frontside off the lip


Frontside Off the Lip to nic innego jak stylowa jazda na fali. Dobrze wykonany Off the Lip świetnie wygląda i jest wysoko punktowany na zawodach wave. Sama nauka tego triku trwa niedługo. Jednakże umiejętne dobranie fali, szybkość i zwinność szkoli się latami, więc nie dziwcie się że zawody gdzie liczy się przede wszystkim jazda na fali wygrywają bardziej doświadczeni windsurferzy.

Sprzęt, ustawienie

Do nauki Off the Lip wybierz sprzęt typowo wavowy, przeznaczony do szybkiego i płynnego skrętu. Dopuszczalne są również deski typu Freestyle-wave, mniejsze freestyle’ówki, bądź krótkie, mniej wyporne deski z dużym rockerem na rufie (deski dobrze skrętne). Żagiel koniecznie bezkamberowy, o charakterystyce wave, Freestyle-wave, lub freestyle, w rozmiarach od 5.7 w dół (optymalnie od 4.0 do 5.0).

Przy mocniejszym wietrze ustaw bom poniżej wysokości barków, zapewni Ci to lepszą kontrolę. Żagiel zalecam bardziej wypłaszczyć. Praktycznie brak tzw. brzuszka, umożliwi Ci spokojne i ostre wejście w zakręt bez efektu przeciągnięcia. Do Off the Lip wybierz mniejszy statecznik, o większym wychyleniu w stronę rufy, szczególnie przy mocniejszych wiatrach.

Bottom turn– jest to podstawowa umiejętność używana podczas jazdy na fali. Sam bottom turn nie jest jeszcze bardzo dobrze punktowaną techniką podczas np. zawodów, jednak dobrze wykonany również potrafi świetnie wyglądać jak i znacząco pomaga podczas wykonywania dalszych elementów jazdy na fali.

Jest to nic innego jak stylowy Power jibe wykonany przed falą z nogami w strapach bez obrotu żagla. Jeżeli nie pamiętasz jak wykonywało się Power jibe, zajrzyj do artykułu pod tym linkiem. Odpływasz w pozycji Swich Stance i rogiem szotowym do przodu w drugą stronę. Wykonując skręty jeszcze ostrzej i bez utraty prędkości, będziesz szlifował swoją technikę wykonywania bottom turn.

Wykonanie:

Płynąc na fali spójrz w kierunku fali po zawietrznej i wybierz miejsce w którym wykonasz cały manewr (głównie cutback). Niech to będzie ostra fala, nie załamująca się, bądź pieniąca po całości. W tej chwili musisz już wybrać miejsce w którym wykonasz cutback. Powinieneś dobrze znać swój timing aby zakręcić na fali w idealnym momencie, czyli kiedy fala jest najbardziej stroma. Jednak na początku zacznij od dobrego wczucia w bottom turn na wolniejszych i mniej stromych falach (najlepiej dość przewidywalnych).

Najłatwiej jeździ się na falach gdy wiatr wieje z boku do fali, bądź lekko pod nią (side-shore, lub side-off-shore). Łatwiej jest wtedy ostro skręcić bez utraty prędkości.

01_bottom_turn

Przed Bottom Turn powinieneś znajdować się na fali lub delikatnie przed jej czubkiem. Jeżeli woda przed falą jest płaska to znak że wybrałeś dobrą falę i możesz ostro włożyć się w skręt (uważaj na sytuacje kiedy jedna fala nakład się na drugą). Złap tylną ręką bliżej noku. Deska przyspiesza i zjeżdża z fali. Teraz wykonaj Bottom Turn.

04_bottom_turn

Gdy deska będzie w fordewindzie zacznij otwierać żagiel tylną ręką (ugnij rękę przednią i wyprostuj tylną). Pochyl sylwetkę w stronę fali, czyli lekko w przód i do wewnątrz skrętu. W tym momencie płyniesz w pozycji Clew First – czyli rogiem szotowym do przodu.

07_bottom_turn

Kolejnym elementem podczas wykonywania frontside off the lip jest wykonanie tzw. Frontside Cutback. Jest to ostry zakręt na wierzchołku fali i ponowny zjazd z niej w dół.

Im bardziej prostopadle najedziesz deską na falę tym lepszy wykonasz Cutback. Fala ma na tyle dużą moc (szczególnie spieniona, lub ostro zakończona), że bez problemu wykonasz ostry skręt. Nie skręcaj tuż przed najechaniem na falę, gdyż stracisz prędkość. Cutback można robić praktycznie bez wiatru przy dobrej fali, gdyż to nie wiatr daje prędkość, lecz fala. Jednak trenując na mniejszej fali będziesz potrzebował również wiatru.

Moment kulminacyjny Off the lip, najczęściej uwieczniany na aparatach fotografów, to ostry skręt deski na fali (Cutback). Tuż przed skrętem przesuń rękę szotową bliżej masztowej. W momencie gdy jesteś na fali mocno ugnij nogi i zwieś się na bomie, jednocześnie mocno kierując żagiel w stronę rufy, jak podczas ostrzenia. Ciężar ciała przenieś na tylną nogę.

09_cut_back

Deska wraca na stary hals i zjeżdża z fali. Stabilizacja zestawu i Frontside Off the Lip zrobiony.

10_cut_back

 


Błędy:
 

1. Spin out przy Bottom Turn

Za szybkie i zbyt mocne naciśnięcie na nogę tylną. Podbicie deski.

Szybki skręt i naciśnięcie na rufę możesz zacząć dopiero gdy deska będzie w baksztagu. Każda fala jest inna i dopasowanie nacisku stóp do fali też jest inne, przy małej nierównej fali musisz wchodzić w zakręt dużo ostrożniej i przy bardziej ugiętych nogach

2. Przeciągnięcie na żagiel przy Bottom Turn

Zbyt brzuchaty żagiel. Za duże wychylenie sylwetki w przód, a nie do wewnątrz skrętu i utrata równowagi. Zakręt kiedy deska nie zjechała z czubka fali.

3. Brak szybkiego skrętu przy Off the Lip

Skręt przed najechaniem na falę. Za mała, bądź mało ostra fala. Za słaby wiatr, bądź mała prędkość.

Na początku ćwicz w kipieli, najlepiej w miejscu gdzie możesz zrobić duży łuk przed najechaniem na falę i jest wystarczający wiatr, aby deska po Bottom Turn płynęła dalej w ślizgu. Fala pieniąca ma o wiele większą moc od fali niezałamującej się, przez co ułatwia ostry skręt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *