Jak nazwać wiatr na morzu?


Warunki na morzu każdy surfer powinien dobierać do stylu pływania i poziomu umiejętności. Postaram się opisać pokrótce jakie warunki powinno się dobierać do danego stylu pływania i na co warto zwrócić uwagę.

Side-shore- to jeden z najbezpieczniejszych i najczęściej wybieranych kierunków wiatrów podczas pływania zarówno na morzu jak i na akwenach śródlądowych. Jest to wiat wiejący wzdłuż linii brzegu.

Przechodzenie przez przybój jest proste ze względu na to, że płynie się bezpośrednio w morze i przechodzi przez fale prostopadle do nich. Zazwyczaj w przyboju fala nie zasłania wiejącego wiatru. Są to doskonałe warunki do szlifowania akrobacji powietrznych jak i stylowej jazdy na fali.

Przy tym kierunku potencjalnymi zagrożeniami są silne prądy wodne i wywiewanie sprzętu w razie awarii na stronę zawietrzną. Jednak zazwyczaj fale powodują dopychanie do brzegu, dlatego mimo wszystko często porzucony sprzęt zostaje dopchnięty do naszego brzegu.

Side-on-shore- To kolejny lubiany kierunek wiatru. Wieje on pod kątem ostrym wzdłuż linii brzegu (pod skosem do brzegu).

Przechodzenie przez przybój jest utrudnione ze względu na wydłużoną linię przyboju. Wiatr podczas występowania dużych fal zazwyczaj zostaje zakłócony. Często w przyboju występują lokalne braki wiatrów. Poleca się używać w takich warunkach szerszych desek o małym rockerze na rufie. Te warunki nadają się do wykonywania akrobacji powietrznych, jednak znacznie utrudniona jest jazda na fali.

Znacznie szybciej i na mniejszą odległość zostanie zdryfowany nasz sprzęt w przypadku awarii  niż w przypadku kierunku side-shore, ze względu na dopychający do brzegu kierunek wiatru.

On-shore- to jeden z najtrudniejszych kierunków do uprawiania windsurfingu. Wiatr dopychający do brzegu jest bezpieczny, jednak wizja całościowego pływania w przyboju i praktycznie braku możliwości halsówki ze względu na fale, powoduje że mało kto pływa przy takim kierunku.

Ten kierunek wiatru bardzo utrudnia wszelkiego rodzaju akrobacje powietrzne, a jazda na fali wychodzi zazwyczaj tylko bardzo zaawansowanym riderom. Przy dużych falach, bardzo często występuje efekt braku wiatru, który spowodowany jest przez zasłonięcie wiatru przez załamującą się falę.

Off-shore– To wiatr wiejący prostopadle od brzegu. Są to warunki niemalże tak samo trudne jak w przypadku wiatru on-shore’owego. Wiatr wiejący od brzegu bardzo często jest zakłócany przez wszelkiego rodzaju klify, wydmy, las etc. Istnieją miejsca gdzie takie zakłócenia nie występują, jednak w przypadku awarii istnieje duże prawdopodobieństwo wywiania w morze. Podczas tych warunków najlepiej zabezpieczyć się w przypadku awarii motorówką ratunkową.

Praktycznie niemożliwe jest wykonywanie jakichkolwiek akrobacji powietrznych. Znacznie ułatwiona jest jazda na fali, jednak nie jest ona tak komfortowa jak w przypadku kierunków side-off-shore’owych.

Side-off-shore– jest to kierunek wiatru wiejący pod skosem od brzegu. Są to często wybierane warunki dla miłośników jazdy na fali. Wiatr jest praktycznie w żaden sposób niezakłucany przez falę. Uważać należy natomiast z rodzajem brzegu. Jeżeli jest on niski, bez drzew, wydm i klifów, to wiatr wiejący będzie równy i nadający się do uprawiania windsurifingu. Kolejnym atutem tego kierunku jest praktycznie brak jakichkolwiek prądów. Podczas tego kierunku polecam wybierać szersze deski wave. Częstym stylem pływania podczas tych warunków, jest wypływanie w morze bezślizgowo i powrót jadąc cały czas na fali wykonując bottom turny i cut backi (czyli niejako powrót do korzeni surfingu).

Największym zagrożeniem podczas tego kierunku jest możliwość wywiania w morze. Warto zabezpieczyć się w motorówkę ratunkową podczas pływania przy tym kierunku wiatru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *