Duck jibe


Duck Jibe, to niekonwencjonalna metoda wykonania rufy w ślizgu. Sam manewr nie jest o wiele trudniejszy od zwykłego zwrotu z wiatrem, jednak wykonanie go, jest znacznie bardziej widowiskowe. Nie potrzeba wiele nauki, aby w prosty sposób, dużo bardziej wyróżnić się na spocie. Mam nadzieję że mój artykuł nieco przybliży cię do nauczenia się wykonywania tego manewru.

Sprzęt, warunki i przygotowanie

Do nauki tego manewru najlepiej wykorzystać wave’owe, freestyle’owe, lub freeride’owe żagle o powierzchni ok. 5.0-7.o m2. Istotne jest odpowiednie wyważenie żagla i dość mocno wcięty lik dolny żagla. Deska najlepiej jak w przypadku rufy, dość stabilna i skrętna (z płaską wąską rufą i rockerem rufowym).
Idealnymi warunkami są: równy wiatr od 4 do 6 bofortów i płaska woda. Słoneczne niebo dla fotografa lub kamerzysty 🙂

Przed zejściem na wodę polecam poćwiczyć przechwyt żagla przez lik dolny, z jednej strony bomu na drugą. Najlepiej znajdź miejsce na plaży (zdala od plażowiczów, dzieci, kamieni i drzew), oprzeć stopę masztu (dobrze aby była z paletą, ograniczy to zapiaszczenie) o piasek i ćwiczyć przechwyt na sucho.
Aby lepiej wyobrazić sobie ten trick warto równierz skorzystać z trenażera, który można zbudować w łatwy sposób wykręcając z deski statecznik i podpinając pędnik. Ustawiasz stopy tak jak do płynięcia na halsie. Następnie ustaw przednią stopę w strapie, tylną na burcie zawietrznej między strapami (tak jak podczas odpadania przed zwyczajną rufą). Żagiel kierujesz bardziej w stronę dziobu, jednocześnie poszerzasz uchwyt dłoni na bomie po przez przesunięcie tylnej ręki bliżej noku bomu. Wyobraź sobie, że deska zaczęła odpadać i znajdujesz się w baksztagu. Gdy deska odpadła, puść ręką masztową bom i krzyżując ją nad szotową złap za sam koniec tylniku bomu. Żagiel powinien być skierowany lekko w stronę dziobu i na burtę zawietrzną. Po chwili, gdy chwycisz za tylnik bom starą ręką masztową, puszczasz go ręką szotową i łapiesz po drugiej stronie żagla za bom, jak najbliżej masztu. Następnie do nowej ręki masztowej dokładasz nową rękę szotową po drugiej stronie bomu i zmieniasz ułożenie stóp na desce, jak do płynięcia na nowym halsie.

Wykonanie

 

 

Płynąc na halsie, zaczynasz pomału odpadać nabierając nieco prędkości. Wypnij się z linek. Kontynuujesz skręt jak przy zwykłym zwrocie na wiatr. Ciało pochylone lekko do przodu i na zawietrzną, tylna noga wyjęta ze strapu. Nogę w przednim strapie, aby polepszyć skręt należy lekko podciągnąć, a tylną nacisnąć na burę zawietrzną.

Istotnym elementem jest moment puszczenia bomu ręką masztową i przejścia na drugą stronę żagla. Przydadzą Ci się również w tym momencie ćwiczenia jakie wykonywałeś na sucho. Optymalnym momentem jest pełny baksztag. Jednak, warto jest ten moment wykonać nie co wcześnie (jeżeli przyjmiemy, że baksztag jest to wykonanie 90 stopni skrętu, to kąt między 45 stopni, a 90 stopni, jest tym najwłaściwszym). To jeden z podstawowych kluczy wykonywania duck jibe, który sporo ułatwi Ci naukę tego manewru. Pamiętaj również o lekko ugiętych nogach i kontynuowaniu nacisku na burtę zawietrzną.

Bezpośrednio po wypchnięciu żagla przednią ręką w kierunku dziobu i puszczeniu bomu, krzyżujesz rękę masztową nad ręką szotową i chwytasz bom jak najbliżej noku bomu. Żagiel który obracamy rogiem szotowym „nad głową”, powinien być pochylony do wewnątrz skrętu i delikatnie w stronę dziobu.

Następnie puszczasz bom starą ręką szotową i ręką którą trzymasz za nok przeciągasz żagiel przed siebie jednocześnie łapiąc bom starą ręką szotową z drugiej strony bomu jak najbliżej masztu.

Puszczasz bom ręką którą trzymałeś za nok i dokładasz ją na drugą stronę bomu do nowej ręki masztowej. Pamiętaj aby jak najszybciej obie ręce znalazły się jak najbliżej masztu i abyś mógł w razie silniejszych podmuchów delikatnie otworzyć żagiel tylną ręką. W tej chwili znajdujesz się w pozycji swich stance na nowym halsie.

Nogą w strapie dalej kontynuujesz skręt, podnosząc burtę nawietrzną. Żagiel podnosisz lekko znad wody i przenosisz jego ciężar bardziej na środek deski. Zwróć uwagę, że na zdjęciach żagiel jest praktycznie nie wybrany i brak mu ciągu.

Tylną stopę przestawiasz przed przedni strap. Wybierasz żagiel, łapiesz ciąg w żaglu.

Następnie zwieszasz się na bomie, domykasz żagiel i wkładasz nogi w strapy już na nowym halsie. Wyostrzasz i duck jibe zrobiony.

 Drobne rady:

– Jeżeli dojdzie do „sklejenia” masztu i lecisz na katapę, odchyl lekko głowę na zewnątrz skrętu, aby nie uderzyć nią o dziób deski. Przy wynurzaniu się z wody osłoń ręką głowę, ponieważ możesz zostać uderzony masztem.

– Nie trenuj na zbyt płytkiej wodzie! Upadek do wody przy katapie może spowodować poważne kontuzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *