Start z wody przy słabym wietrze


Low wind waterstart to przydatna umiejętność wykonywania startu z wody przy choćby odrobinie wiatru. Manewr jest nieco trudniejszy od zwykłego waterstartu. Tutaj nie wiatr jest decydującym czynnikiem wyciągającym Cię z wody ale sama masa pędnika. Jest to bardzo przydatna umiejętność, szczególnie na lokalnych jeziorach śródlądowych, niezastąpiona, gdy siądzie wiatr a Ty pływasz bez fału startowego.

Sprzęt, przygotowanie

Ponieważ Low Wind Waterstart jest manewrem asekuracyjny można go wykonywać na każdej desce i żaglu.
Żeby się szybko nie zniechęcić długą i monotonną nauką, warto ćwiczyć w ciepłej wodzie i wietrze do 3 bofortów. Jest to jedna z nielicznych umiejętności, na którą w Polsce są świetne warunki.  Zacznij od samego wyrywania żagla z wody przy słabym wietrze. Później, na płytkiej wodzie ćwicz manewrowanie żaglem trzymając go jedną ręką za maszt, a drugą za lik dolny. Jeżeli masz wystarczająco dużą deskę, ustawiając się w półwietrze, spórbuj płynąć w tej pozycji przez kilka, kilkanaście sekund. Możesz sobie urozmaicić naukę próbując usiąść na desce i płynąć trzymając jedną ręką za lik, a drugą za maszt. Będzie to świetne ćwiczenie równowagi i lepszego wyczucia żagla.

Wykonanie

Na początku musisz nauczyć się wyrywać żagiel podczas słabego wiatru. Dużo prościej odkleić żagiel z wody zaczynając od topu. W tym celu kierując się po maszcie zbliż się do topu i agresywnymi szarpnięciami podnoś lik górny i top nad powierzchnię wody. Wkrótce cały żagiel znajdzie się nad powierzchnią wody. Teraz przejdź, trzymając cały czas żagiel w górze nad głową, w stronę bomu. Jedną ręką trzymaj żagiel za maszt, drugą natomiast za bom. Jeżeli wiatr jest bardzo słaby możesz złapać ręką za tylnego strapa i oprzeć bom o tą rękę.

waterstartnowind01

Żagiel ustaw w półwietrze jak przy standardowym waterstarcie. Następnie przenieś żagiel nad głowę i w stronę wiatru, tylną ręką łapiąc żagiel za lik dolny. Delikatnym wybraniem żagla ręką która trzyma za lik spowodujesz uniesienie się żagla.

waterstartnowind03

Gdy żagiel znajdzie się nieco wyżej, mocniej domknij żagiel przenosząc go jednocześnie w stronę dzioby deski i kładąc tylnią nogę na desce w okolicach przedniego strapa. Staraj się przenieś jak największy ciężar ciała na tą nogę, oraz poprzez wyprostowanie obu rąk trzymać go wysoko nad głową.

waterstartnowind05

Zanurz krawędź nawietrzną, ułatwi Ci to przeniesienie jak największego ciężaru ciała na deskę. Nie wsuwaj tylnej nogi daleko, raczej trzymaj ją bliżej burty deski. Dopiero w późniejszej fazie kiedy burta wystarczająco się zatopi i przednia noga powędruje na deskę możesz przesunąć tylną nogę bardziej na środek.

Przykładowa grafika

Żagiel cały czas wędruje do góry, w pewnym momencie jest prawie w pionie i ciąg na nim gwałtownie rośnie. Musisz wykorzystać ten moment aby wejść na deskę drugą nogą. Pamiętaj aby postawić ją przed masztem.

waterstartnowind07

Gdy tylko przednią nogą będziesz na desce, a żagiel będzie w pionie, domknij żagiel, aby maszt przechylił się jeszcze bardziej w stronę dziobu i na zawietrzną. Spowoduje to przeniesienie środka ciężkości i pędnik własną masą będzie cie wciągał na deskę. Nogi cały czas ugięte, utrzymuj równowagę.

waterstartnowind08

W momencie kiedy żagiel przechyli się znacząco na stronę zawietrzną i będzie generował wystarczająco dużo mocy, możesz zacząć prostować nogi.

waterstartnowind09

Teraz moment w którym przydają się wcześniejsze ćwiczenia, płynięcie jedną ręką trzymając za lik dolny, natomiast drugą za maszt. Gdy tylko złapiesz równowagę i ustabilizujesz zestaw, złap obiema rękami za bom. Stabilizacja, domknięcie żagla i odpłynięcie.

Błędy:

1.Zanurzenie liku dolnego żagla, wciągnięcie żagla pod wodę.

Zły balans żaglem, zbyt szybkie podniesienie żagla do pionu.

Musisz niejako przeciwdziałać i odpowiednio wykorzystać siłę która wciąga cię na deskę. Ustawienie żagla Jest to bardzo delikatna czynność, która wymaga wytrenowania.

2.Żagiel nie chce wyciągnąć mnie z wody.

Za słaby wiatr, za słabe wzniesienie żagla do góry i w stronę dziobu, brak zanurzenia krawędzi deski.

Nawet do tej umiejętności potrzebny jest wiatr, jednak im wyżej uda Ci się wznieść żagiel do góry tym mocniejszy wytworzy on ciąg. Jeżeli nie zanurzysz krawędzi, po pierwsze ciężko będzie ci wejść przednią nogą na deskę, po drugie deska może dryfować.

3.Utrata kontroli podczas wchodzenia na deskę nad żaglem, żagiel przeciąga, albo upada na zawietrzną.

Zbyt mocne domknięcie żagla, nie wystarczające przeniesienie żagla w stronę dziobu podczas próby wejścia na deskę.

Zła kontrola nad żaglem powoduje taki efekt. Zazwyczaj jeżeli deska będzie ustawiona zbyt na wiatr, bądź będziesz próbował wznieść żagiel bez jednakowego przeniesienia go w stronę dziobu, to wystąpi taki problem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *