Back Loop


Back loop to jeden z modniejszych i najbardziej ponadczasowych tricków wave. Jest to również jeden z trudniejszych i jednocześnie bardzo dobrze punktowany trick na zawodach wave. Dobrze wykonany back loop, świetnie wygląda i jest to jeden z najwyżej wykonywanych tricków powietrznych.

Warunki, sprzęt, przygotowanie

Optymalnymi warunkami do nauki back loop’a są:

– wiatr o sile 6-8 Bofortów,

– warunki side-shore, lub side-on-shore z falą 1-5 metrów,

– dużo miejsca na wodzie

Zaopatrz się w deskę raczej węższą o charakterystyce wave. Żagiel również nie powinien być większy niż 5.0 m2. Na początku mogą zdarzyć ci się niemiłe upadki, tak więc zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie głowy. Zadbaj również o to aby ktoś obserwował cię z brzegu lub z wody. Jako odpowiednie przygotowanie z pewnością przydadzą Ci się ćwiczenia na sucho, głównie mentalne jak i ze sprzętem.

Wykonanie:

 

 

Znajdź dość sporą i stromą falę. Im bardziej stroma fala tym łatwiej wykonać Back loop’a. Nabierz prędkości. Tuż przed wybiciem poszerz ręce na bomie bardziej niż zwykle. Wybijaj się w połówce lub w delikatnym bajdewindzie. Jeżeli nie chcesz wybijać się wysoko, im ostrzej najedziesz pod wiatr tym szybszą nadasz rotację.

Podczas wybicia zwieś się na żaglu i lekko dociągnij go do tułowia jednak trzymając przez cały czas po stronie zawietrznej! To bardzo istotne. Najlepiej kontrolowany back loop jest wtedy gdy to ciało nadaje rotację. W tym wypadku oznaczać to będzie że będziesz musiał naprawdę mocno wychylić się w stronę dziobu deski i na nawietrzną.

1bl

Podczas wznoszenia deska ustawiona jest ostro dziobem do góry i delikatnie na wiatr. Ciało coraz bliżej bomu jednak cały czas lekko wychylone w stronę dziobu i do wewnątrz rotacji.

2bl

Najważniejszym momentem rotacji jest wybicie i chwila nadania odpowiedniej rotacji do wysokości skoku. W najwyższym momencie lotu, powinieneś znajdować się mniej więcej w połowie obrotu, więc musisz bardzo dobrze skalkulować wysokość skoku z nadaniem rotacji. Oto klucz i jednocześnie najtrudniejsza umiejętność podczas wykonywania Back loop’a.

Zgodnie z zasadą że za ciałem idzie rotacja, aby nadać dalszej rotacji spójrz w dół przez ramie ręki masztowej i znajdź odpowiednie miejsce do lądowania.

3bl

W chwili gdy cały zestaw zaczyna już spadać, zacznij przesuwać swoją sylwetkę w stronę rogu szotowego. Jeżeli Twoja rotacja jest za szybka, domknij żagiel i skieruj go w stronę rufy. Twoja rotacja drastycznie zwolni i będziesz miał czas na poprawienie swojego błędu. Równocześnie odwrotnie ma się sytuacja gdy Twoja rotacja jest niewystarczająca, w tedy przesuwasz żagiel w stronę dziobu i lekko otwierasz. Rotacja powinna przyspieszyć.

4bl

Podczas lądowania, najpierw do wody wchodzi dziób deski, a dopiero później rufa. Kiedy dochodzi do lądowania możesz poszerzyć uchwyt rąk na bomie (szczególnie szotową), aby  mieć większe panowanie nad ciągiem na żaglu.

5bl

Gdy deska wchodzi do wody wyluzuj żagiel i przesuń sylwetkę bardziej w stronę rufy, amortyzując lądowanie lekko ugiętymi nogami. Gdy deska wyląduje, złap ponownie ciąg na żaglu i zwieś się na bomie aby ustabilizować swoją pozycję.

Błędy:

1. Problem: Podczas lądowania deska nie rotuje. Upadek na plecy do wody.

Rozwiązanie: Nie skacz nisko i nie nadawaj rotacji zaraz po wybiciu. Skup się bardziej na umiejętności kontrolowania rotacji względem wysokości niż na tym aby się tylko obrócić do tyłu.

2. Problem: Za szybka rotacja, w efekcie następuje przekręcenie back loop’a.

Rozwiązanie: Najprawdopodobniej źle skalkulowałeś swoją wysokość i w nieodpowiednim miejscu Twojego skoku nadałeś rotację. Staraj nie wybijać się zbyt ostro na wiatr. Pamiętaj, że jeżeli masz za szybką rotację, zwolnij ją po przez domknięcie żagla do rufy deski i przesunięcie tułowia w stronę noku bomu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *