Shove it / Tweaked 2


Shove it polega na wybiciu deski ponad powierzchnię wody, z jednoczesnym przechwyceniem wiatru po zawietrznej stronie żagla i wylądowaniu na tym samym halsie. Jest to wyjściowy trick do masy innych tricków. Dobrze wykonany shove it jest jednym z tych tricków, które robią niezłe wrażenie na widzach. Lecz profesjonalne wykonywanie tego tricku wymaga przede wszystkim ilości wykonanych prób.

Warunki, sprzęt, przygotowanie

Najlepszy wiatr do nauki, to wiatr w granicach 5-6 bofortów, fala nieprzekraczająca 1m lekko skierowana pod deskę. Deskę wybierz raczej szerszą niż węższą najlepiej o charakterystyce Freestyle lub Freestyle-Wave. Żagle również z zakresu Freestyle, Wave w wielkościach od 5.o w dół.
Najlepszym przygotowaniem do shove it’a jest opanowanie szybkiego skręcania pod wiatr, jak przy zwykłym upwind 360, bez utraty prędkości.

Wykonanie

Płynąc półwiatrem wypatrz dobrą falę do wyskoku. Musisz dokładnie wymierzyć odległość od fali, aby wybić się w miejscu, gdzie fala jest najostrzejsza. Utrzymuj dobrą prędkość. Samo wybicie musi być dość dynamiczne, jeżeli chcesz wyskoczyć wysoko.

Gdy znalazłeś odpowiednią falę, rozpędź się do dobrej prędkości.Tuż przed wybiciem ugnij ręce, tak aby łokcie skierowane były do doły. Skieruj żagiel bardziej w stronę rufy i balansując ciałem ustaw deskę mocno na krawędzi nawietrznej. Oznacza to że musisz bardzo mocno naciskać na pięty stóp. Deska zacznie ostrzyć. W miarę zwiększania skrętu zacznij coraz bardziej uginać przednią nogę i tylną ręką domykać żagiel.

1_shove_it

Moment wybicia to energiczne wyprostowanie przedniej nogi z jednoczesnym przeniesieniem ciężaru ciała nad żagiel. W ten sposób wytworzy się siła wybicia która uniesie cię w powietrze, nawet przy niewielkiej falce. Jeżeli fala jest większa nie potrzebujesz wyostrzyć mocniej pod wiatr, gdyż to zmniejsza  Twoją prędkość, jednakże zwiększy moc pod żaglem.  Najlepiej wybijać się w lekkim bajdewindzie lub połówce. Musisz znaleźć optymalny kąt najazdu pod wiatr do warunków w jakich będziesz się uczył.

2_shove_it

Ruch przed wyskoczeniem przypomina nieco Upwind 360 z tą różnicą, że musisz mieć większą prędkość i nie przesuwać ciała tak mocno w stronę wiatru. Gdyż zaraz po wyostrzeniu następuje moment wybicia, a wtedy musisz trzymać sylwetkę prosto, bądź lekko w stronę żagla.

01_shoveit

Gdy dziób deski znajdzie się w powietrzu wyprostuj przednią rękę i tylną ręką niejako wepchnij żagiel pod wiatr, mając wyprostowaną sylwetkę. Ciężar ciała spoczywa jeszcze na nogach.

02_shoveit

W trakcie kiedy cała deska wyjdzie ponad powierzchnię wody, większość twojego ciężaru ciała szybko przenieś poprzez ręce na żagiel i dynamicznie wyprostuj nogi. Tylko w taki sposób będziesz w stanie unieść deskę w powietrze na niewielkiej fali. Teraz najprzyjemniejsza część Shove It`a, czyli lot. Jeżeli wiatr będzie wystarczająco mocny poczujesz naprawdę dobry ciąg na żaglu i siłę, która spowoduje że się wzniesiesz.

03_shoveit

Jeżeli tylko będziesz chciał wylądować, to wystarczy że wyprostujesz tylną rękę i ugniesz przednią. Deska i żagiel wróci do pozycji podstawowej. Stabilizacja zestawu i odpłynięcie.

Shove it Tweaked

Jest to bardziej stylowa wersja Shove it’a, wykonywana często na morzu. Nie jest to wiele trudniejsza wersja, jednak dużo łatwiej wykonuje się Tweaked kiedy fala jest większa, oraz gdy napływa prostopadle do deski.

01_shove_it_tweaked

Podczas tej wariacji najlepiej wybijać się płynąc w połówce. Zbyt ostre wybicie utrudni lądowanie. Kluczem do tego manewru jest prędkość, im większa tym bardziej efektywnie można przekręcić deskę rufą do góry.

02_shove_it_tweaked

Wykonywać Tweaked należy gdy deska osiągnęła najwyższy pułap swojego lotu, wtedy ma się największą kontrolę. W przeciwnym razie żagiel straci swoją nośność po stronie zawietrznej i najprawdopodobniej złapie ją po stronie nawietrznej (jak na zdjęciu poniżej) co znacznie utrudni lądowanie.

shove_it_donkey_kick

Gdy już uda Ci się wybić pod odpowiednim kątem pod wiatr, osiągnąć najwyższy pułap lotu, to pamiętaj że Tweaked należy wykonywać jak najbliżej masztu. Deskę należy kierować tak aby w chwili największego przekręcenia, rufa była względnie blisko masztu. Dzięki temu zabiegowi będziesz w stanie dużo bardziej stylowo wykonać Tweaked.

Błędy:

1.Brak wybicia.

Wybicie bez wyostrzenia, brak odpowiedniej koordynacji ruchowej tuż przed wybiciem, bądź po nim.

Wybicie bez wątpienia jest najtrudniejszą fazą shove it’a. Bez odpowiedniego wyostrzenia tuż przed falą, (moment wybicia) złapania wiatru po drugiej stronie i położeniu się na żaglu (wepchnięciu żagla pod wiatr), który wytworzy w tym momencie siłę nośną, nie uda wam się wybić. Przy dobrym wybiciu bardzo wyraźnie czuć efekt wznoszenia i ciąg na żaglu po drugiej stronie. Dobre wybicie w znacznej mierze ułatwia lądowanie.

2.Lądowanie na żagiel.

Nieodpowiednie, za słabe wybicie, brak wyprostowania tylnej ręki podczas lądowania. Za mała prędkość, bądź za słaby wiatr. Domknięcie żagla tuż po wybiciu.

Błędy wybicia są podstawową przyczyną złego lądowania. Jednak jeżeli zaraz po wybiciu nie  „wepchniesz” żagiel wystarczająco pod wiatr, bądź domkniesz go tuż po wybiciu to wylądujesz na żaglu. Nie uda ci się po prostu wytworzyć odpowiedniej siły, która spowoduje wznoszenie.

3.Zahaczam masztem o wodę.

Zbyt słabe wyostrzenie pod wiatr, próba złapania wiatru po drugiej stronie w nieodpowiednim momencie.

Jeżeli przed falą nie wyostrzysz wystarczająco, bądź tego nie zrobisz to nie otrzymasz zarówno siły wybicia jak i ciągu po drugiej stronie żagla. Może to się zdarzyć nawet przy wyższym skoku na większej fali, po prostu brak ci będzie siły ciągu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarzy do “Shove it / Tweaked

 • Marek

  Próbując Shove It często po wybiciu i położeniu żagla dostawałem „kopa” spod żagla, który powodował rotację w stronę dziobu (wydaje mi się że podobnie jak do chees rolla) i finalnie lądowanie na plecach przykryty żaglem. Co może być błędem?

  • admin Autor wpisu

   http://www.youtube.com/watch?v=c-fDhC02KP4
   Pewnie to coś takiego? Najczęściej, przyczyną tego błędu jest złe wybicie i brak przeniesienia ciężaru ciała znad deski na żagiel. Przykładowo, jeżeli wybijesz się za ostro pod wiatr to żagiel generuje zbyt dużą moc, ponieważ wypełnia się wiatrem całą powierzchnią. Dodatkowe przeniesienie go w stronę dziobu jeszcze pogarsza sytuację.
   Rozwiązanie: Jeżeli już wybiłeś się za ostro, przenieś żagiel nad rufę i dociągnij żagiel szotową ręką.