Flaka jest to dość prosty manewr do ustania, a na dodatek bardzo przyjemny. Jednakże wymaga on odpowiednich warunków, szczególnie podczas nauki. Warunki przy flaka odgrywają kluczową rolę. Największą trudnością na drodze do jego ustania będzie umiejętność wybijania się na otwartym żaglu. Naukę flaki możesz zacząć nawet przed vulcan’em, choć vulcano jest bardziej „naturalnym” trickiem niż flaka.
Warunki
Lekko zafalowany zbiornik, na początku ułatwi wam naukę skakania. Wiatr ok. 4-6 Bft i dość dużo miejsca na zbiorniku. Najlepiej niech to będzie miejsce gdzie czujecie się pewni.
Przygotowanie i sprzęt
Chyba jedną z najlepszych metod przygotowawczych jest zapoznanie się z tym trickiem na sucho. Przeczytaj uważnie mój opis, obejrzyj parę wersji wykonywania tego tricku. Następnie ćwicz ten trick na plaży. Pozwoli Ci to oswoić się z nim i łatwiej na wodzie przypomnisz sobie każdą sekwencję tego tricku.
Jeżeli brak Ci wystarczającej determinacji do nauki, możesz zacząć od nieco prostszych i wolniejszych manewrów takich jak upwind 360 lub gecko. Na pewno przydadzą Ci się w końcowym etapie, w którym należy przepchnąć żagiel przez linię wiatru. Jednak nie skupiaj się na nich za bardzo, najtrudniejsze jest wybycie, a do tego potrzebny jest ślizg.
Co do sprzętu to jak przy każdym tricku New school Freestyle’owym polecam deski Freestyle i żagle Freestyle lub wave. W przyszłości będziesz mógł robić flakę na coraz większych falach, małym odpadnięciu i małych deskach. Jednakże w etapie nauki konieczne są dobre warunki i sprzęt stworzony do freestyle’u (koniecznie z krótkim, maksymalnie 25 cm finem).
Wykonanie
Płynąc półwiatrem wypinasz się z trapezu i nabierasz sporej prędkości po przez odpadnięcie do baksztagu. Przesuń rękę szotową bardziej w stronę noku bomu.
Od tej chwili nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Jeżeli czujesz że wystarczająco odpadłeś, otwórz żagiel tylną ręką (ciąg na żaglu ma spaść niemalże do zera) i delikatnym ruchem lekko ugiętych rąk przenieś go przed siebie, jednak cały czas ciężar ciała utrzymuj nad deską.
Nie płyń tak zbyt długo, gdyż możesz stracić prędkość i równowagę. Sam etap wybicia jest o tle trudny, że wykonuje się go bez ciągu na żaglu. Gdy zobaczysz że deska płynie w miarę płasko po wodzie, to zacznij szukać małej falki do wybicia. Wybijasz się z niemal prostych nóg (co również jest nienaturalne), przednia ręka chwilkę przed wybiciem musi zostać mocno wyprostowana, natomiast tylna ugięta.
W ten sposób nastąpi wytworzenie się rotacji która umożliwi obrócenie deski i płynięcie lekko do tyłu, z wiatrem wiejącym wprost w twarz. Ciężar ciała na przedniej nodze. Im mocniej się wybijesz i lepszą rotację wykonasz tym lepiej, jednak nie przesadzaj z wysokością (chyba że planujesz nauczyć się air flaki), bardziej skup się na prędkości i precyzji wybicia.
Deska po wyskoku zahacza o wodę, a takie ułożenie żagla i ciała wyważa siłę która nie zrzuca Cię z deski lecz powoduje rotację. Żagiel cały czas trzymaj przed sobą.
Pozostały etap to przepchnięcie żagla. Przednia noga jest wyprostowana, a ciężar ciała przenosisz z przedniej nogi na tylną. Uginasz przednią rękę, a tylną kontrolujesz siłę wiatru (jak przy zwykłym upwind 360), po czym zwieszasz się na bomie i łapiesz wiatr w żagiel po prawidłowej stronie.
Błędy:
Deska nie chce wyskakiwać
Przyczyną tego zjawiska jest często zbyt małe odpadnięcie. Staraj się odpaść jak najbardziej, a zobaczysz różnicę. Również jeżeli w baksztagu nie będziesz prowadził deski płasko na wodzie, bądź będziesz chciał wybić się z krawędzi, to mała jest szansa że Ci się to uda. Staraj się osiągać dość duże prędkości, ułatwi Ci to również wybicie.
Po wybiciu brak rotacji, w ostateczności ląduję na tym samym halsie.
Pamiętaj że to nie ciągiem na żaglu lecz prędkością masz się wybić. Żagiel ma być odpuszczony i nie generować dużo mocy. Ponadto po wybiciu im bardziej wyprostujesz przednią rękę i obciążysz tylną (szotową) tym lepszą rotację nadajesz zestawowi.
Po wyskoku wpadam na żagiel
Mała prędkość i złe dociążenie bomu. Jeżeli przy lądowaniu zbyt gwałtownie oprzesz się na bomie, bądź wyskoczysz za wysoko to deska nie wytworzy rotacji i nie będziesz miał możliwości kontroli zestawu płynącego po wodzie.