Rufa w ślizgu


Zwrot przez rufę w ślizgu, zwany krótko „rufą”, jest to ten manewr który otwiera windsurfing na zupełnie nowe drogi. Wielu określa opanowanie rufy w ślizgu, jako całkowitą podstawę tego, aby czerpać z windsurfingu maximum przyjemności. Angielska nazwa tego zwrotu to gybe, amerykańska, częściej stosowana – jibe, a polska to „rufa w ślizgu”.

Optymalne warunki, ustawienie sprzętu

Do nauki najlepszy jest akwen z płaską wodą i stałym umiarkowanym wiatrem o sile 4-5B. Deska powinna mieć na początek nieco większą wyporność (o ok. 30l większą od naszej masy ciała) i posiadać cechy deski Freeride, Freestyle-wave, lub Freestyle. Taka deska umożliwia skręt po dużym łuku, wybacza błędy i prowadzi się dość miękko w skręcie. Żagiel, koniecznie bezkamberowy w rozmiarze 5,0-7,0m2. Najlepiej dość manewrowy i dobrze wywarzony o charakterystyce Freestyle, Wave, lub Freeride. Optymalne przyjmuje się ustawienie bomu na poziomie barków. Ustawienie strapów należy dobrać odpowiednio do warunków i stylu pływania. Przy nauce jednak warto ustawić strapy nieco bliżej osi deski, ułatwi to łatwiejsze zapanowanie nad deską przy zafalowaniu i płynniejszy skręt.

„Rufa” krok po kroku

Płynąc półwiatrem odpadnij do baksztagu i wyczep się z linek trapezowych.

Wyjmij tylną nogę ze strapu, ustaw ją pomiędzy przednim i tylnym strapem na burcie zawietrznej deski. Ugnij lekko nogi.

01_zwrot_rufa

Następnie lekko podciągnij nogę znajdującą się w strapie i unieś delikatnie burtę nawietrzną. Ciężar ciała przenieś do przodu i do wewnątrz skrętu. Umożliwi to płynniejsze wykonanie skrętu. Zbyt mocne pochylenie na rufę, spowolni manewr. Jednocześnie mocno wybierz żagiel i pochyl go masztem do przodu i do wewnątrz skrętu. Cały czas utrzymuj delikatny ciąg na żaglu.

02_zwrot_rufa

Przy mocniejszym wietrze, stosuje się również technikę „gaszenia” żagla. Polega ona na zdecydowanym wybraniu/przebraniu żagla kiedy deska płynie jeszcze w baksztagu. Po przebraniu żagla, traci on nadmierny ciąg niemalże do zera i staje się bardziej stabilny, co umożliwia łatwiejsze wykonanie rufy podczas najbardziej wietrznych dni.

Poszerz ręce na bomie, po przez przesunięcie ręki szotowej bliżej noku bomu, ułatwi Ci to wybranie żagla i poprawi Twoją kontrolę nad zestawem. Ręce na bomie lekko ugięte, nogi również. Cała sylwetka amortyzuje ewentualne podbicia deski, przez falę.

04_zwrot_rufa

Deska zacznie skręcać. Im mocniej wybierzesz żagiel, pochylisz go rogiem szotowym nad wodę i do wewnątrz skrętu, przy jednoczesnym pochyleniu swojego Ciała w stronę dziobu tym, szybciej wykonasz skręt.

05_zwrot_rufa

Dochodząc do linii wiatru zacznij otwierać żagiel i przesuwać go przed siebie i na nawietrzną burtę deski.

06_zwrot_rufa

Jednocześnie, gdy żagiel znajdzie się przed Tobą, wysuń przednią nogę ze strapu i ustaw ją zaraz za przednim strapem i przed tylną stopą, ustawiając ją piętą do wewnątrz skrętu.

07_zwrot_rufa

Ciężar ciała cały czas utrzymuj na przedniej nodze. Mając biodra i wzrok zwrócone do przodu i do wewnątrz skrętu, wykonaj obrót żagla wokół masztu. Tylną nogę przestaw przed tylnym strapem, aby podtrzymać ślizg.

08_zwrot_rufa

Bezpośrednio po obrocie przeciągnij pędnik przed siebie i lekko na nawietrzną, aby szybko złapać ponowny ciąg w żaglu. Przechwyt rąk należy wykonywać z bomu na bom. Istnieje możliwość przełożenia rąk łapiąc żagiel pod bomem za maszt, jednak często taki przechwyt powoduje utratę prędkości.

10_zwrot_rufa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *