Podstawowe zasady pierwszeństwa na wodzie


Aby pływać na windsurfingu i czerpać z niego przyjemność nie trzeba poświęcać wiele godzin na wodzie, ani mieć żadnego bagażu doświadczenia w żegludze. Windsurfing jest sportem bardzo indywidualnym ale obowiązuje w nim parę żelaznych reguł co do których należy się stosować, aby pływać bezpiecznie. Pamiętajmy, że na wodzie nie jesteśmy sami i trzeba wiedzieć jak pływać wśród innych windsurferów aby nie spowodować kolizji.

Łodzie motorowe, a żaglowe…

Na wodzie spotkać można małe łodzie silnikowe, kajaki, rowerki wodne itp. Wspólnie te wszystkie obiekty nie są napędzane siłą wiatru lecz innym napędem, przez co ich kierunek płynięcia jest dowolny. Wszystkie te obiekty muszą ustąpić drogi pojazdom żaglowym, ze względu na łatwość manewrów. Oczywiście należy pamiętać aby oprócz przepisów pływać z głową i w razie ciężkich sytuacji (dużych fal, prądów morskich, silnych wiatrów), również ustępować tym obiektom drogi w razie sytuacji kolizyjnych gdy sytuacja tego wymaga.

Większe jednostki napędzane silnikiem mają obowiązek ustępować drogi jednostką pod żaglami. Szczególnie gdy są to jednostki prywatne wykorzystywane w rekreacji. Trzeba jednak pamiętać, że Motorówki WOPRU, Policji, Kutry rybackie, statki pasażerskie, transportowe itp. nie mają obowiązku ustępowania pierwszeństwa łodzią żaglowym ze względu na istotną funkcje jaką pełnią na wodzie.

Łodzie żaglowe, a inne żaglówki…

1. W sytuacji gdy dwie deski płyną na siebie na przeciwnych halsach, żeglarz płynący lewym halsem (trzyma lewą rękę bliżej masztu), ustępuje pierwszeństwa żeglarzowi z naprzeciwka. W sytuacji jak na zdjęciu poniżej, to żeglarz z o czerwonym kolorze żagla ma pierwszeństwo, a żeglarz z niebieskim żaglem ustępuje pierwszeństwa.

2. W sytuacji gdy dwie deski płyną na siebie na tym samym halsie. żeglarz płynącym kursem pełniejszym (z wiatrem) ustępuje pierwszeństwa żeglarzowi płynącemu ostrzej pod wiatr. W sytuacji jak na zdjęciu poniżej, to żeglarz z o czerwonym kolorze żagla ma pierwszeństwo, a żeglarz z niebieskim żaglem ustępuje pierwszeństwa.

3. W sytuacji gdy jedna deska płynie szybciej od drugiej i jest możliwość spowodowania kolizji po przez uderzenie w rufę deski przed sobą, deska płynąca szybciej nie może dopuścić do takiego zdarzenia. Jeżeli miejsce na to pozwala, deska szybsza powinna wyprzedzić deskę wolniejszą po jej nawietrznej bądź zawietrznej stronie w bezpiecznej odległości (ponad 10m).

4. W sytuacji gdy deskarz znajduje się w wodzie, a drugi płynie na desce, deskarz płynący powinien ominąć leżącego w bezpiecznej odległości (ponad 10). Każda jednostka pływająca, będąca w spoczynku, powinna zostać ominięta przez pływającego żeglarza.

5. W sytuacji gdy jeden z żeglarzy chce wystartować z wody, lub z lądu, powinien ustąpić pierwszeństwa znajdującym się na wodzie windsurferom, tak aby nie spowodować kolizji.

6. W sytuacji gdy jeden z windsurferów wykonuje zwrot (z wiatrem bądź na wiatr), powinien upewnić się czy tym manewrem nie zajedzie drogi innemu windsurferowi, który płynie stałym kursem.

 

To podstawowe zasady obowiązujące na wodzie. Trzeba pamiętać aby zawsze na wodzie zachowywać się bezpiecznie i nie przeszkadzać innym pływającym windsurferom. Nie trzeba ściśle stosować się do tych reguł, ale należy o nich wiedzieć, tak aby w sytuacjach kryzysowych, umieć sobie poradzić i nie doprowadzić do kolizji. Bezwzględne prawo do przestrzegania tych reguł mają zawodnicy biorący udział w regatach, jednak nie zaszkodzi stosować ich również w codziennym pływaniu.

Warto mieć również na uwadze, że osoby pływające na słabym poziomie bądź w szkółkach zazwyczaj nie znają podstawowych reguł prawa drogi, dlatego jeżeli tylko możesz, ustępuj im pierwszeństwa, lub gdy sytuacja tego wymaga daj przykład jak powinno się zachować w danej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *