Switch stance chachoo


Switch stance chachoo to kolejna kombinacja wykonywana w pozycji switch stance. Bardzo widowiskowy trick, będący marzeniem niejednego początkującego freestylera. SS chachoo to obrót o 540 stopni z przechwytem rąk pod nokiem bomu, jak podczas duck jibe’a. To dość ciężki technicznie trick, mam nadzieję że uda mi się nieco rozjaśnić Tobie jego zagadkę.

Zanim zaczniesz pierwsze próby…

Przed nauką ss chachoo musisz poprawnie nauczyć się przechodzenia z pozycji normalnej na switch stance bez utraty prędkości. Nie ma jakiś wielu tricków które choć w części przypominają ss chachoo, dlatego najlepiej jeżeli ćwiczyć będziesz na plaży, oswajając się z tym trickiem. Przede wszystkim skup się na wyobrażeniu przeskoku z jednego halsu na drugi, z jednoczesnym przełożeniem rąk przez róg szotowy na drugą stronę bomu.

Sprzęt, warunki

Deskę wybierz raczej szerszą niż węższą najlepiej o charakterystyce Freestyle lub Freestyle-Wave. Żagle również z zakresu Freestyle, Wave o wielkościach nie przekraczających 5.5 m2.

Switch stance Chachoo najlepiej uczyć się na płaskiej wodzie lub niewielkiej falce przy sile wiatru ok. 4-6 bft. Jeżeli żagiel generuje zbyt dużo ciągu, trick staje się bardzo trudny do ustania. Im mocniejszy wiatr tym trudniej wykonać przechwyt z jednej strony bomu na drugą.

Wykonanie

Płynąc na halsie przesuń rękę szotową nieco bliżej noku bomu, jak do przechwytu żagla podczas duck jibe. Delikatnie odpadnij deską od wiatru, najlepiej do baksztagu. Utrzymuj żagiel i ciało nad deską, płynąc dobrą prędkością i czując lekki ciąg w żaglu przyszykuj się do wybicia.

1_sschachoo

Podczas wykonywania ss Chachoo, najważniejsze jest wybicie. Przechodząc pod rogiem szotowym masz dwie możliwości wyrzucenia żagla w stronę dziobu. Albo wyrzucisz go bardziej na zawietrzną, albo na nawietrzną burtę deski. Zasada jest prosta, im bardziej wyrzucisz żagiel na wiatr tym większą rotacje i często wyższy skok wykonasz w powietrzu. Wyrzucenie żagla bardziej na zawietrzną burtę deski spowoduje niższy wyskok, jednak lepszy ślizg podczas rotacji ponieważ deska od razu po wybiciu łapie dziobem wodę i zaczyna szybko rotować. Upraszczając: bardziej na nawietrzną, to lepsza rotacja w powietrzu i gorszy ślizg w wodzie, a bardziej na zawietrzną to lepszy ślizg lecz niższy wyskok.

2_sschachoo

Sztuką podczas wykonywania ss Chachoo jest znaleźć ten unikalny środek. Najlepiej, aby deska wybiła się dość wysoko, a podczas ślizgu miała wystarczająco power’a, aby wykonać dalszą część rotacji. Wyrzut żagla w przód łączy się z jednoczesnym puszczeniem bomu przez rękę szotową, która krzyżując się nad masztową łapie bom bliżej noku.

3_sschachoo

Gdy deska w całości znajdzie się w powietrzu, podkurcz mocno nogę w tylnym strapie i trzymając żagiel mocno za nok, możesz puścić go starą ręką szotową. W tym momencie następuje przeciągnięcie żagla rogiem szotowym nad głową jak podczas duck jibe. Deska powinna złapać już dziobem powierzchni wody, a prędkość podczas wykonywania tricku powinna zacząć nadawać desce odpowiedniej rotacji. Jeżeli skok nie był zbyt wysoki, lądowanie powinno odbywać się bardzo delikatnie.

Następnym etapem jest złapanie żagla już po drugiej jego stronie za bom. W tym wypadku ręka która trzyma za nok odgrywa bardzo ważną rolę. To ona nadaje dalszej rotacji desce w wodzie i ona pomaga nowej ręce masztowej złapać za bom jak najbliżej masztu.

SONY DSC

Jeżeli miałbym Ci powiedzieć co zajmie Ci najwięcej czasu podczas nauki ss Chachoo, to zapewne będzie to właśnie ten moment, czyli puszczenie w odpowiednim momencie tylniku bomu i złapanie nową ręką masztową za bom. Przede wszystkim nie warto się śpieszyć. Lepiej spóźnić się z przechwyceniem bomu z drugiej strony niż zrobić to za szybko. Najczęściej przechwyt na drugą stronę wykonuje się gdy deska jest już w całości w wodzie i zaczyna wykonywać ślizg (jednak, niektórym zdarza się wykonywać tą część manewru dopiero gdy deska zaczęła rotować w wodzie podczas ślizgu).

4_sschachoo

Po wylądowaniu i przechwyceniu żagla na drugą stronę, utrzymuj cały czas mocny nacisk na przedniej nodze, utrzymuj sylwetkę nad deską i skierowaną bardziej w stronę dziobu niż rufy, a żagiel kieruj nisko nad wodę trzymając go cały czas nad rufą.

5_sschachoo

Gdy deska wykona obrót o 360 stopni, żagiel znajdzie się po Twojej stronie nawietrznej i zacznie generować ciąg (pozycja jak podczas zwykłego Upwind 360).

7_sschachoo

Należy przepchnąć żagiel rogiem szotowym przez linię wiatru zgodnie z kierunkiem obrotu. Stabilizacja zestawu i switch stance Chachoo zrobione.

Błędy

1.Problem: Podczas lądowania dziób deski zahacza o wodę.

Rozwiązanie: Przesuń ciało w stronę dziobu zanim wylądujesz. nie przechylaj się w stronę rufy gdy wykonujesz przechwyt przez róg szotowy. Często również przyczyną tego błędu jest zbyt wysokie wybicie.

2.Problem: Wiatr wrzuca Cię na plecy podczas ślizgu, gdy żagiel znajduje się po Twojej stronie zawietrznej.

Rozwiązanie: Podczas ślizgu pochyl żagiel nad wodę (jednak nie opieraj się na nim, słaby wiatr cię nie utrzyma) i nie domykaj go mocno ręką szotową. Im szybciej wykonasz ślizg, tym mniejszy żagiel będzie generował ciąg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *